ostrzeżenie z prądem

DATA: 9 grudnia 2020 | KATEGORIA: porady.

Awaria elektryczności jest sytuacją stresującą. Nagłe odłączenie od prądu pozbawi nas możliwości bezpiecznego poruszania się po domu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co znaczy dla domowników brak dostępu do energii elektrycznej? Brak prądu gdzie dzwonić?

Kiedy nagle zabraknie w naszym domu, czy firmie, prądu w konsekwencji nie będzie działało żadne urządzenie. Taka sytuacja jest mocno problematyczna, warto więc zawczasu znaleźć kontakt do sprawdzonego elektryka, który w razie potrzeby przyjedzie i uratuje nas z opresji. Warto wiedzieć z kim skontaktować się w razie potrzeby- brak prądu gdzie dzwonić? Współcześnie nikt z nas nie wyobraża już sobie życia bez stałego dostępu do energii elektrycznej. Jesteśmy przyzwyczajeni do używania wielu urządzeń w niemal każdej sferze naszego życia – podczas odpoczynku, pracy w kuchni, czy sprzątania. Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu, a za jego rozprowadzenie,  w domu w postaci WiFi, także odpowiadają urządzenia elektryczne.

elektryk przy bezpiecznikach

Elektryk szybko, sprawnie i skutecznie rozwiąże problem z awarią

Brak prądu gdzie dzwonić?

Podczas awarii, która jest niespodziewana, wiele osób wpada w panikę, szczególnie kiedy podczas problemów z prądem za oknem zapadł już zmierzch. Jest to jednak najgorszy z możliwych scenariuszy, szczególnie w sytuacji awaryjnej powinniśmy zachować zimną krew. Takie, racjonalne zachowanie umożliwi nam zapoznanie się z poradnikiem, który wskaże nam właściwe kroki w tak trudnej sytuacji, jak awaria prądu. Brak prądu gdzie dzwonić? Jest to pierwsze, najważniejsze pytanie, na które powinniśmy znaleźć odpowiedź. Kiedy już wezwiemy fachowca, pozostanie nam czekać na specjalistyczną pomoc.

bezpieczniki

Osoba, która niema odpowiednich kwalifikacji ingerując w instalację elektryczną może spowodować poważne zagrożenie. Brak prądu gdzie dzwonić?

Więcej szkody niż pożytku…

Jeżeli nie mamy właściwych kwalifikacji, które uprawniają nas do ingerencji w instalację elektryczną, nie próbujmy rozwiązywać problemu na własną rękę. Takie postępowanie może jeszcze pogorszyć nasza sytuację, co będzie skutkowało, dłuższym czasem bez dostępu do energii elektrycznej. Do tego niestety ingerencja w instalację elektryczną bez odpowiedniej, fachowej wiedzy może być po prostu niebezpieczna dla zdrowia – naszego i innych domowników. Istnieją jednak podstawowe czynności, które zachowując ostrożność może wykonać każdy z nas.

Brak prądu gdzie dzwonić? Co w takiej sytuacji możemy zrobić sami?

Pierwszym, co powinniśmy zrobić, w sytuacji, kiedy w naszym domu zabraknie prądu, jest sprawdzenie bezpieczników. Oczywiście z zachowaniem ostrożności. Bardzo przydatna w tej sytuacji jest latarka, którą zdecydowana większość z nas ma wbudowaną, jako aplikacje w telefonie. Jeżeli jednak nasz telefon rozładował się, warto mieć w domu niezawodne świece, które nie potrzebują żadnej dodatkowej energii do działania. Kiedy odnajdziemy już skrzynkę z bezpiecznikami, musimy uważać na każdy element, który nie został w niej osłonięty. Dotknięcie metalowego fragmentu instalacji, który jest bez osłony, może skończyć się porażeniem prądem, ponieważ mimo braku prądu część elementów może być pod napięciem. W sytuacji, kiedy nie ma prądu przez dłuższy czas, warto pamiętać o lodówce. Nie otwieramy jej, żeby nie wpuszczać ciepłego powietrza do środka. Wiele osób jednak w takiej sytuacji zapomina o zamrażalniku, który podczas dłuższej przerwie w dostawie prądu zacznie się odmrażać. Warto pamiętać, żeby zabezpieczyć podłogę przed ewentualnym zniszczeniem.

Sprawdzenie bezpieczników, jak wykonać to prawidłowo?

Jeżeli nasza instalacja ma automatyczne albo modułowe bezpieczniki, jesteśmy w korzystniejszej sytuacji. W takim przypadku wystarczy zmienić pozycję położenia przycisku, czy dźwigni. Żeby ponowni włączyć bezpiecznik, konieczne jest przywrócenie go do poprzedniej pozycji. Kiedy jednak w naszym domu zamontowano bezpieczniki topikowe, trzeba mieć dodatkowy, zapasowy bezpiecznik. Tylko wymiana niedziałającego bezpiecznika pozwoli nam na usunięcie awarii prądu. Znalezienie uszkodzonego bezpiecznika jest możliwe po sprawdzeniu, znajdującego się na nim metalowego kapturka przy pomocy neonówki. Dlatego kiedy w naszym domu zamontowano taki typ instalacji, dobrze, kiedy w pobliżu skrzynki z bezpiecznikami trzymamy zapasowe bezpieczniki oraz neonówkę. Nigdy nie powinniśmy podejmować próby naprawy bezpieczników. Jeżeli włączenie bezpieczników modułowych, czy automatycznych nie jest skuteczna, podobnie jak wymiana bezpiecznika na nowy konieczne jest wezwanie fachowca, który pomoże znaleźć przyczynę awarii i usunie jej skutki.

błyskawica w czasie burzy

Bardzo często konsekwencją nagłych, intensywnych zjawisk atmosferycznych jest brak prądu

Najważniejsza przyczyna

Przerwa w dostawie prądu może mieć miejsce z bardzo wielu przyczyn. Za brakiem elektryczności może stać uszkodzenie sieci, do którego doszło w wyniku czynników mechanicznych lub atmosferycznych. My sami także mogliśmy się do tego przyczynić, kiedy zbytnio przeciążamy instalację, podłączając do niej jednocześnie bardzo wiele urządzeń, w wyniku tego także może nastąpić przerwa w dostawie energii elektrycznej. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest poinformowanie administracji budynku, w którym mieszkamy, czy jego zarządcy. Osoba za to odpowiedzialna we wspólnocie, czy spółdzielni sprawdzi przyczynę takiego stanu rzeczy. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami nieruchomości jednorodzinnej, wtedy pełna odpowiedzialność za rozwiązanie problemu leży po stronie właściciela domu.

elektrycy przy dużej szafie elektrycznej

Podczas poważnych awarii, na dużą skalę praca najlepszych specjalistów jest na wagę złota

Poważne konsekwencje

Jeżeli przeciążenie bezpieczników, które skutkuje awarią powtarza się kilkukrotnie, powinno zmobilizować nas to do dalszych działań. Używanie wielu obciążających urządzeń może powodować spięcia, jeżeli nie możemy zrezygnować z użytkowania kilku z nich, konieczne jest dostosowanie do większej ilości urządzeń całej instalacji. Powtarzające się przeciążenia mogą stanowić ogromne zagrożenie, które w najgorszej sytuacji może doprowadzić nawet do pożaru, o którego skutkach lepiej nie myśleć. Awarie instalacji elektrycznej powinny zawsze znajdować się na liście priorytetów każdego z nas. Ich usunięcie nie powinno być odkładane nie później, ponieważ konsekwencje zaniedbań mogą być bardzo poważne. Jeżeli zauważymy ogień, koniecznie musimy pamiętać o tym, że do gaszenia pożaru, tlącej się instalacji elektrycznej nigdy nie wolno używać wody. Każdy dom, czy mieszkanie powinno być wyposażone w gaśnice śniegowe, czy proszkowe, które mogą pomóc, ochronić życie i zdrowie, a także uratować nasz dobytek przed spłonięciem.

Awarie w obrębie instalacji elektrycznej nawet kiedy nie są poważne, powinny skłonić do refleksji, co do przyczyny jej powstania. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdym domu. Dlatego, jeżeli pojawiają się przesłanki, wątpliwości co do prawidłowego jej działania, warto skonsultować się ze specjalistą. Elektryk profesjonalnie przeprowadzi kontrole instalacji, będzie szukał przyczyny awarii oraz zaproponuje rozwiązania, które pozwolą wyeliminować problem. Elektryk naprawi, sprawdzi, doradzi. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu, jesteśmy tu, żeby pomóc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *