elektryk podłącza żarówkę

DATA: 7 grudnia 2018 | KATEGORIA: porady.

Znalezienie specjalisty to często nie lada wyzwanie. Nierzadko wiele zależy od szczęścia. Jednak najlepszym sposobem na znalezienie profesjonalnego elektryka jest przestrzeganie kilku zasad, które możecie znaleźć poniżej. W końcu elektryk to nie tylko osoba, która nadzoruje naszą instalację, ale także rozplanowuje i montuje ją.

Najczęściej specjalistę znajduje się “z polecenia”. Jednak nie zawsze nasi znajomi mieli styczność z dobrym elektrykiem lub nie korzystali wcale z usług elektrycznych. W tej sytuacji specjalistę szuka się uwzględniając kilka elementów.

Uprawnienia elektryk

To podstawa! Sprawdź, jakie wykształcenie posiada fachowiec, który ma zająć się instalacjami elektrycznymi w Twoim mieszkaniu. Zawsze najlepiej korzystać z usług człowieka, który skończył szkołę o takim kierunku. Prawdą jest, że najbardziej przygotowana do wykonywania zawodu jest osoba, która ukończyła szkołę zawodową o profilu elektryka lub szkołę techniczną o tym profilu. Zdarzają się też profesjonaliści, którzy mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów wyższych na wydziale elektrotechniki.

Ważne, aby szef zespołu posiadał wykształcenie – faktem jest też to, że nie każdy wyniesie ze szkoły tyle, ile powinien. A nierzadko samouki mają większą wiedzę niż osoby wykształcone.

Jeśli wykształcenie elektryka jest dla Ciebie najistotniejsze, poproś go, przed przystąpieniem do pracy, o pokazanie kwalifikacji zawodowych.

Elektryk jest zawodem wykonywanym przez osobę, która ukończyła studia wyższe, szkołę średnią lub zawodową, bądź kurs zawodowy, a także jeśli zdobyła uprawnienia, zdając egzamin przed komisją Urzędu Regulacji Energetyki.

pomiar elektryczny przez elektryka

Rzeczywista wiedza elektryka

Wielu elektryków posiada tylko taką wiedzę, jaką zauważyli podczas pracy u swojego szefa. Podpatrywanie innych jest co prawda dobrym rozwiązaniem, bo początkujący może uczyć się od lepszych. Jednak jest to dodatek, jeden z elementów przygotowujących do pracy, nie może to być jego jedyne źródło wiedzy.

Ponadto elektryk musi być przygotowany na niecodzienną awarię i wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami. Dobry elektryk, przed przystąpieniem do założenia instalacji, przewidzi oddziaływanie cieplne, obliczy spadki napięć, dobierze odpowiednie parametry.

Elektrykowi można zadać szczegółowe specjalistyczne pytanie. Profesjonalista ucieszy się, że może pomóc Klientowi, a jego wiedza jest wykorzystywana w pełni. Pseudofachowiec natomiast prawdopodobnie mocno się zestresuje i uniknie odpowiedzi na pytanie.

Czasami lepiej doprowadzić do niezręcznego momentu niż przez lata ponosić konsekwencje działań amatora.

elektryk wymienia bezpiecznik

Sprzęt i działanie elektryka

Mimo że nie powinno się oceniać książki po okładce, to w wypadku świadczenia usług należy zrobić wyjątek. Przy wyborze elektryka zwróć uwagę na narzędzia, jakich używa. Profesjonalny elektryk poza śrubokrętem i próbnikiem będzie miał przy sobie dużo więcej przyborów, takich jak: miernik cyfrowy, obcinak do kabli, szczypce do zdejmowania izolacji, zaciskarki, elektronarzędzi oraz drabiną.

Ponadto bez skrępowania przyglądaj się pracy elektryka i kontroluj czy wykonuje swoje zadanie wykonuje według ogólnie przyjętych zasad.

Przewóz fazowy powinien być montowany z lewej strony, a gniazdka tak, aby bolce znajdowały się na górze. Natomiast przewód ochronny złączony z bolcem musi być żółto-zielony.

Elektryk nie może używać przewodów nietypowo je mieszając, ponieważ prowadzi to do dezorientacji osoby, która będzie dokonywać zmian w instalacji lub ją naprawiać.

Poważny i profesjonalny elektryk szanuje swojego Klienta. Dba o mienie, zachowuje się etycznie, osprzęt montuje w rękawiczkach dbając o czystość ścian. Ważną rzeczą, która niestety okaże się dopiero po wykonaniu pracy przez elektryka, jest poinformowanie Klienta, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz instalacji.

Elektryk powinien również wręczyć Klientowi rysunek ze schematem instalacji. Rysunek ten powstaje przed rozpoczęciem pracy – jest jej planem. Na rysunku pokazana jest cała struktura plątaniny obwodów, dzięki czemu Klient po latach od remontu, będzie mógł rozwiązać problem samodzielnie lub rysunek pokazać aktualnemu elektrykowi – łatwiej mu będzie zorientować się w sieci przewodów.

Te rady mogą ułatwić Wam znalezienie dobrego i profesjonalnego elektryka, chociaż czynników definiujących profesjonalistę jest znacznie więcej. Korzystanie z usług sprawdzonego elektryka niesie ze sobą mnóstwo korzyści, ale należy pamiętać, że profesjonalista jest droższy niż amator. Planując wynająć osobę do wymiany lub montażu instalacji elektrycznej na uwadze trzeba mieć przede wszystkim jakość wykonywanych usług.

Jeśli potrzebujesz pomocy elektryka, zachęcamy do kontaktu i zadawania wszelkich pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.