elektryk w trakcie naprawy instalacji elektrycznej

DATA: 3 grudnia 2021 | KATEGORIA: porady.

Czym jest punkt elektryczny?

Projektując przyszłą instalację elektryczną, koniecznie musisz znać podstawowe pojęcia, między innymi czym jest punk elektryczny. Jest to określenie czysto kosztorysowe, które ułatwia fachowcom wycenę instalacji. Krótko mówiąc, im więcej punktów elektrycznych obejmuje projekt, tym wyższej ceny trzeba się spodziewać. Z drugiej strony, duża ich liczba bardzo znacząco wpływa na komfort użytkowania sieci oraz jej możliwości.

Może zdarzyć się sytuacja, że każda firma bądź fachowiec będzie nieco inaczej interpretował to, czym jest punkt elektryczny. Z tego powodu trudno stworzyć uniwersalną i sztywną definicję. Postarajmy się jednak zakreślić ogólne ramy zagadnienia, aby pomóc Ci w zdobyciu podstaw wiedzy i zrozumieniu, ile od punktu bierze wykonawca.

Punkty w instalacji elektrycznej

Ogólnie rzecz ujmując, w nomenklaturze fachowej pojęcie punktu elektrycznego określa:

  • Gniazda elektryczne
  • Wypusty umożliwiające montaż oświetlenia. Mogą być wyprowadzone z sufitu albo ściany na potrzeby lamp wiszących żyrandoli czy kinkietów
  • Puszkę włącznika światła, w tym włączniki schodowe i krzyżowe
  • Zasilanie gniazda siłowego
  • Wypusty złącz internetowych oraz instalacji telewizyjnej
  • Przewody wyprowadzone dla sterowania centralnym ogrzewaniem
  • Zasilanie dla rolet elektrycznych

Powyższa lista nie jest oczywiście zamknięta ani skończona, ale skutecznie pokazuje, jak wiele rozwiązań może zawierać projekt instalacji elektrycznej. Warto pamiętać, że każdy kolejny punkt ma realny wpływ na ostateczny kosztorys.

Ile za punkt bierze elektryk?

gniazdko elektryczne na ścianie

Cena usługi zależy od ilości punktów elektrycznych

Teraz, kiedy już wiesz jak charakteryzuje się punkt w instalacji elektrycznej domowej, możemy bliżej zająć się kluczowym zagadnieniem – ile od punktu bierze elektryk? Najczęściej trzeba być przygotowanym na kwotę 50-70 zł za jeden punkt. Jednak w rzeczywistości jego cena to wypadkowa kilku czynników. Na to, ile zażąda fachowiec mogą mieć wpływ:

  • Sytuacja w branży elektrycznej w danym regionie
  • Rodzaj i umiejscowienie punktu elektrycznego
  • Doświadczenie i renoma wykonawcy
  • Koszt materiałów

Położenie geograficzne

Cena punktu elektrycznego obejmuje różne zależności między innymi położenie geograficzne budynku i regionu Polski. W różnych województwach ceny za montaż instalacji mogą się znacznie różnić. Inne stawki obowiązują w dużych miastach, a inne na peryferiach.

Warto też wziąć pod uwagę dużą konkurencyjność w branży elektrycznej. Jeżeli masz możliwość wyboru spośród wielu różnych firm, możesz być spokojny o prezentowane przez nich ceny – zazwyczaj są bardzo atrakcyjne. Właśnie korzystny, niski koszt wykonania dobrej instalacji jest dla wielu klientów czynnikiem decydującym o nawiązaniu współpracy z elektrykiem.

Rodzaj i umiejscowienie punktu elektrycznego

Musisz wiedzieć, że nie każdy punkt elektryczny jest wyceniany tak samo. Dla niektórych elektryków gniazdo 3-fazowe to jeden punkt, a inni policzą je jako 1,5 punktu. W wielu przypadkach fachowcy uznają, że wyłączniki krzyżowe należy sklasyfikować w kosztorysie jako 2 punkty elektryczne. Jak widać, ostateczny koszt to zależności między konkretnymi cennikami.

Jak widać, rodzaj punktu ma znaczenie. Im trudniejsze jest jego wykonanie oraz wpływ na złożoność instalacji, tym większą cenę będziemy płacić. Ale to nie wszystko. Z punktu widzenia elektryka istotne jest również miejsce na podłączenie punktu elektrycznego.

Na przykład inna będzie cena za gniazda wyprowadzone w ścianie betonowej, a inna za gniazda elektryczne w gipsowo-kartonowej płycie. Jak widać, rodzaj i miejsce konkretnego złącza mają duży wpływ na to, ile kosztuje punkt elektryczny.

Doświadczenie i renoma wykonawcy

Nie ulega wątpliwości, że za dobrą jakość pracy trzeba zapłacić więcej. Nawiązując współpracę z renomowanym wykonawcą, może okazać się, że jeden punkt elektryczny będzie miał wyższą cenę niż w ofercie małej, niedoświadczonej i jednoosobowej firmy.

Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem konkretnej oferty pamiętaj, że cena to nie wszystko. Równie ważna, a może nawet istotniejsza wydaje się jakość. Od niej zależy bezpieczeństwo instalacji. Doświadczony wykonawca, stawiający na reklamy w internecie, dysponuje lepszymi materiałami niż domorosły majsterkowicz. Dlatego postaw na znajomość technik i profesjonalny montaż instalacji przez dobrego elektryka.

Koszt materiałów

Same gniazdka elektryczne czy punkty oświetleniowe to ostatnie z elementów w układzie elektrycznym. Nie mniejszym kosztem będą materiały, użyte na potrzeby oświetlenia lub instalacji rozdzielni i długość kabla. Fachowiec musi przecież zainstalować bezpieczniki, kable i przełączniki. Cena osprzętu, łączników oraz to, jak długi będzie każdy przewód składa się na ogólną wartość widniejącą na kosztorysie.

Planowanie funkcjonalnej instalacji elektrycznej

Ponieważ ostateczna wartość kosztorysu zależy od ilości złączy, gniazdek i wyprowadzeń oraz tego, ile za punkt bierze profesjonalista, wiele osób zastanawia się, jak zaoszczędzić. Ile punktów elektrycznych powinna mieć dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna?

Bez wątpienia instalacja elektryczna powinna spełniać kilka podstawowych warunków:

  • Zapewniać nieprzerwaną dostawę energii elektrycznej o wystarczającym natężeniu do punktów poboru
  • W razie uszkodzenia lub awarii jednego elementu, zamykać tylko uszkodzony obwód, pozwalając na pracę reszcie punktów
  • Umożliwić przyszłościową rozbudowę bądź modernizację instalacji (poprzez zapewnienie rezerwy w tablicy rozdzielczej oraz zapasowych puszek na gniazda)
  • Dysponować zabezpieczeniem na wypadek przepięcia, pożaru lub porażenia
  • Napięcie instalacji bez uziemienia nie może przekraczać 250V
  • Być jak najbardziej funkcjonalna dla domowników, zapewniając w pomieszczeniach punkt oświetlenia oraz dostęp do włączników i gniazdek

Co wtedy, gdy jest za mało punktów elektrycznych?

Dla spełnienia tych warunków wydaje się oczywiste, że sprawna instalacja to wiele różnych punktów elektrycznych. Duże zmniejszenie ich ilości może sprawić, że po prostu zabraknie nam gniazdek, do których możemy podłączyć kolejne urządzenia.

Punkty w instalacji elektrycznej warto projektować tak, aby zapewniały możliwość przyszłościowej modernizacji bądź rozbudowy. Może się okazać, że postanowisz zmienić rozkład pokojów lub ich wykorzystanie, a co za tym idzie – potrzebne staną się kolejne punkty elektryczne.

Warto więc sprawdzać nie tylko to, ile za punkt bierze fachowiec, szukając wszelkich możliwych oszczędności. Na pierwszym miejscu potrzeba postawić funkcjonalność, żeby stworzona instalacja bez przeszkód służyła nam przez kolejne lata.

Niezbędne złącza i przyłącza

Na koszt wykonania instalacji elektrycznej wpływa zarówno ilość potrzebnych punktów, jak i rozmieszczenie złączy i przyłączy. Czym różnią się te dwa pojęcia?

  • Złącza to elementy instalacji elektrycznej zewnętrznej. Ich głównym zadaniem jest połączenie domowej instalacji z siecią elektryczną
  • Przyłącza to zespoły urządzeń, które łączą sieć energetyczną o niskim napięciu z instalacją odbiorczą, czyli złączem

Przed przystąpieniem do wykonania konkretnych punktów elektrycznych powinieneś sprawdzić, czy dysponujesz odpowiednimi złączami i przyłączami. Dodatkowo, do zakresu prac należy umieszczenie rozdzielnicy, nazywanej też tablicą rozdzielczą. Znajdą się w niej podzespoły sterujące domową instalacją. Rozdzielnica powinna być dopasowana parametrami do tego, ile jest punktów elektrycznych w domu. Dzięki temu instalacja elektryczna będzie przygotowana nawet na duże obciążenia.

Czy można samodzielnie wycenić instalację elektryczną?

Niektórzy próbują samodzielnie wycenić instalację w domu oraz wykonać pomiary elektryczne. Jednak zadanie to okazuje się trudne do realizacji, ponieważ nie wystarczy wiedzieć, jaka jest cena za punkt, montaż gniazda lub wypust oświetleniowy. Cały obieg jest niezwykle złożony, dlatego zdecydowanie lepiej jest poprosić o pomoc fachowca, tym bardziej że niezbędna jest obsługa posprzedażowa i regularne serwisy. Dzięki nim instalacja elektryczna działa, jak należy.

Wybierz najlepszą ofertę wykonania instalacji elektrycznej

elektryk przy przewodach elektrycznych

Zatrudnienie fachowca oszczędzi Ci wielu kłopotów

Jeżeli wiesz już, ile może kosztować robocizna, warto abyś świadomie wybrał najlepszą ofertę montażu. Nasza firma to fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy chętnie zapoznają się z Twoimi planami oraz doradzą, jakie punkty elektryczne warto zaplanować w poszczególnych pomieszczeniach. Wykonamy indywidualną wycenę i kosztorys usług elektrycznych, abyś nie musiał martwić się o nagłe, nieprzewidziane koszty.

Dodatkowo, kosztorys jaki dla Ciebie wykonamy będzie szczegółowy. Obejmie wszystkie prace instalacyjne, a nawet niezbędne materiały. Dowiesz się, ile konkretnie kosztuje każdy wskazany punkt elektryczny oraz przewód i będziesz miał wpływ na zwiększenie lub redukcję wykorzystanych materiałów. Udostępniamy przejrzyste cenniki, dostępne w internecie, a ponieważ obejmują też podłączenie rozdzielni i każdego gniazdka, cała usługa jest kompleksowa.

Korzystając z naszych usług, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale także czas. Zamiast samodzielnie wyliczać, ile kosztuje instalacja elektryczna, pomożemy Ci sprawdzić, jakie wydatki poniesiesz. Zyskujesz dostęp do renomowanego osprzętu. Przekonasz się też, jak konkurencyjna jest nasza oferta solidnego montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *