oświetlona ścieżka w ogrodzie

DATA: 19 lipca 2018 | KATEGORIA: porady.

W ogrodzie możemy zainstalować dwa rodzaje oświetlenia. Pierwszym z nich jest tradycyjne oświetlenie, czerpiące prąd z sieci (a zazwyczaj z transformatora bezpieczeństwa). Drugim jest szeroko rozumiane oświetlenie solarne, które pobiera energię wprost ze Słońca, konwertując ją na energię elektryczną magazynowaną w akumulatorach. Dziś skupimy się na tym drugim rodzaju oświetlenia, przez większość osób uważanym za ekologiczne.

Zasada działania lampy solarnej

Podstawą lampy solarnej jest płytka fotowoltaiczna. Jest ona zbudowana z półprzewodnika. Elektrony znajdujące się w płytce, są „wybijane” na wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego. Wymuszony w ten sposób ruch elektronów o określonym napięciu, jest skierowany bezpośrednio do odbiornika, którym najczęściej jest kilkuwoltowy akumulator o stosunkowo niewielkiej pojemności. Gdy zamontowany czujnik zmierzchowy otwiera zamyka obwód zasilania źródła światła, prąd zaczyna przepływać bezpośrednio z baterii wprost do źródła światła. Jest nim najczęściej półprzewodnikowa dioda LED. Gwarantuje ona niski pobór prądu a w konsekwencji – znacznie wydłuża czas świecenia.

Gdzie umieścić solarną lampę LED?

Jeśli instalujemy tradycyjne źródła światła w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o tym, by w miarę możliwości dopasować je do struktury sieci elektrycznej w obrębie ogrodu. Dlatego jeśli naszym źródłem światła jest prąd w ogrodzie, musimy dopasować się mniej więcej do położenia poszczególnych przewodów i źródeł napięcia. W przypadku urządzeń na energię solarną takie obostrzenie przestaje mieć znaczenie. Tu w grę wchodzą zupełnie inne czynniki a więc:

  1. Natężenie światła słonecznego – przy instalacji Led-owych źródeł światła, należy bezwzględnie wziąć pod uwagę to, czy dane miejsce jest dobrze oświetlone przez Słońce. Jeśli będzie ono w cieniu przez cały dzień, maksymalny prąd ładowania będzie wynosił zaledwie 20 – 30 procent wartości przepływającego prądu w warunkach silnego oświetlenia. W konsekwencji, bateria nie będzie całkowicie naładowana i poświeci zaledwie kilka godzin. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z ogniwami niklowo – kadmowymi, czas pracy baterii może w ten sposób drastycznie spaść, na wskutek nieco wadliwej konstrukcji tychże ogniw.
  2. Odległość pomiędzy innymi lampami – jeśli mamy prąd w ogrodzie i inne, stosunkowo silne źródła światła, starajmy się ustawić nasze lampy solarne możliwie jak najdalej od nich. W przeciwnym razie po zapadnięciu zmierzchu, lampy solarne nie włączą się, ze względu na panującą dookoła jasność. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się inne lampy solarne, warto pamiętać o tym, by ustawiać je w odległości co najmniej 1.5 metra od siebie. Nie zapominajmy też o tym, by ustawiać solary w miejscach nieoświetlonych przez lampy znajdujące się np przy drodze. Jeśli mamy mały ogród i cały on jest skąpany w ich świetle, zakup solarów w zasadzie nie ma sensu.
  3. Kierunek geograficzny – wprawdzie nie ma to wielkiego wpływu na długość świecenia solarów na jednym ładowaniu, ale zawsze (o ile mamy taką możliwość), starajmy się montować lampy solarne głównie w kierunku południowym, bądź też – południowo – zachodnim. To właśnie stamtąd płynie do nas najwięcej światła, dzięki czemu jeszcze efektywniej wykorzystamy potencjał, jaki drzemie w tych lampach.

 

Akcesoria dodatkowe o których warto pamiętać

Elektryka w ogrodzie może być rozbudowana o szereg dodatkowych elementów i akcesoriów. Dotyczy to również elektryki solarnej. Instalacje solarne można ubogacić w:

  1. Wyłączniki – dotyczy to zwłaszcza tych układów, które nie posiadają wmontowanego czujnika zmierzchu. Wyłączniki te nie muszą być umieszczone wyłącznie na samym urządzeniu, ale też – mogą mieć charakter zbiorczy, dla całego ogrodu. Co ważne, jeden taki wyłącznik również można skojarzyć z czujnikiem zmierzchowym, co przedłoży się na automatyczne włączanie wszystkich solarnych źródeł światła w tym samym czasie.
  2. Czujniki czasowe – w bardziej zaawansowanych układach, możliwe jest zamontowanie czujników o charakterze czasowym. Będą one zamykały obwód zasilający wraz z czujnikiem zmierzchu, ale jednocześnie będą utrzymywały go w zamknięciu wyłącznie przez zdefiniowany wcześniej czas. Dzięki temu, układ solarny nie będzie świecił całą noc, lecz wyłącznie przez dany czas.
  3. Czujniki bezprzewodowe – w jeszcze bardziej rozbudowanych obwodach, światło solarne może być sterowane bezprzewodowo, np w oparciu o specjalne czujniki. Takie obwody mają jednak zastosowanie wtedy, gdy układ oświetlenia solarnego jest znacznie bardziej rozbudowany i opiera się na dużym źródle zmagazynowanej energii i wydajnych ogniwach fotowoltaicznych.

 

Jakie lampy solarne warto kupić?

Jeśli chcemy mieć „solarny” prąd w ogrodzie i to na długi czas, koniecznie musimy zainwestować w lepsze lampy solarne. Te najtańsze, zwykle kosztują zaledwie 3 – 5 złotych. Nie warto ich kupować, głównie ze względu na słabą jakość ogniw i obudów. Po krótkim czasie, część z tych źródeł światła przestanie po prostu działać.

Znacznie lepszym wyborem są lampy solarne w cenie kilkunastu złotych. Mają już one nieco większą moc i bardziej wytrzymałe obudowy. Doskonale nadają się one w ogrodzie, gdzie – jak wiadomo – mamy do czynienia z dużą ilością wilgoci.

Lampy solarne z wyższej półki cenowej mają już charakter stricte oświetleniowy. Składają się z kilku lamp LED i z bardzo pojemnego akumulatora, sprzężonego z wydajnymi ogniwami fotowoltaicznymi. Takie źródła światła są już jednak bardzo kosztowne i mogą uszczuplić nasz portfel nawet o kilkaset złotych.

Jeżeli szukasz wykonawcy instalacji elektrycznej w ogrodzie który zamontuje tradycyjne oświetlenie – i np. takie piękne ogrodowe lampy Ball – zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *