DATA: 19 lipca 2019 | KATEGORIA: porady.

Uderzenie pioruna, czyli tak zwane wyładowanie atmosferyczne, a także zakłócenia powstałe i pochodzące od wnętrza instalacji lub sieci elektrycznej, to najczęstsze przyczyny udarów napięciowych. Ten drugi to bardzo często spotykana awaria podczas interwencji na terenie Warszawy.

słup wysokiego napięcia

Podczas wystąpienia jakichkolwiek problemów z prądem, warto zwrócić się o pomoc elektryka, zanim awaria stanie się bardzo poważna. 

ZASILANIE – PRZERWA – JAK TO SIĘ DZIEJE?

Wadliwie wykonana instalacja czy mocne uderzenie pioruna, a także niesprawne urządzenie w Twoim domu, są w stanie uszkodzić instalację elektryczną oraz spowodować przerwę w zasilaniu. Sprzęty elektryczne przystosowane są do pracy w konkretnym zakresie napięcia. Podczas gdy napięcie nagle wzrośnie powyżej wartości koniecznej do prawidłowego funkcjonowania, uszkodzeniom ulegają urządzenia powodując tym samym wyłączenie zasilania w Twoim mieszkaniu, domu , restauracji czy firmie.

Do przyczyn powstawania przepięć elektrycznych w domowych instalacjach zalicza się z pewnością wadliwe urządzenia elektryczne, które w momencie awarii generują zakłócenie, którym jest nagły skok napięcia. Instalacje elektryczne i sprzęty wyposażone w ogranicznik nie ulegają uszkodzeniom tak często, jak te bez tego rodzaju zabezpieczenia. Ogranicznik zapewnia, że wysokie napięcie nie dostaje się do układu elektrycznego.

PRZEPIĘCIA ELEKTRYCZNE – CZYM SĄ POWODOWANE?

Jak już wcześniej wspominałem, przyczyną fali udarowej często bywa wyładowanie atmosferyczne. Podczas gwałtownej burzy, może dojść do sytuacji, w czasie której błyskawica uderza w miejsce znajdujące się nieopodal źródła zasilania. To bezpośrednia przyczyna przepięcia w sieci energetycznej.

Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie zwarcia instalacji elektrycznych podczas burzy, jest odłączenie sprzętu od źródła zasilania. Żaden ogranicznik przepięć nie jest w stanie dać Ci pewności, że nie wystąpi uszkodzenie instalacji oraz sprzętu.

przewody elektryczne wystające ze ściany

Dobry elektryk będzie w stanie zweryfikować potrzebę instalowania ograniczników w Twoim domu

Najczęściej jednak w gospodarstwach domowych dochodzi do przepięć pochodzących od samych urządzeń codziennego użytku. Udary napięciowe powodować mogą: suszarki do włosów, lodówki, tostery czy nawet windy w blokach wielo-mieszkaniowych. Mimo że te sprzęty gospodarstwa domowego nie generują tak poważnych uszkodzeń jak uderzenie pioruna, to nadal stanowią poważne zagrożenie dla co niektórych sprzętów elektrycznych podłączonych do instalacji elektrycznej.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA – OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIAMI

Zadaniem ogranicznika przepięć jest pozbycie się wysokiego napięcia powstałego w instalacji. Kieruje się je do ziemi przy częściowym pochłonięciu udaru tak, aby zminimalizować skutki za wysokiego napięcia. W znacznej większości domowe sprzęty są w stanie wytrzymać udar do około 1,2 – 1,5 kV. Element ogranicznika odpowiadający za jego działanie to MOV – warystor powstały z tlenków metali albo GTD – iskiernik gazowy. MOV jest elementem półprzewodnikowym wrażliwym na zmianę wartości napięcia. Podczas prawidłowego funkcjonowania w instalacji MOV, działa ona jako izolator i nie dopuszcza do przepływu prądu. Nagły wzrost wartości napięcia sprawia, że podczas udaru MOV działa jako przewodnik wiodący prąd. Jego działanie można porównać do działania przełącznika, który jest otwarty przy normalnym napięciu w instalacji albo zamknięty w momencie zakłóceń. Te ogólne zasady sprawdzają się także przy urządzeniach iskiernikowych typu GTD. Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań urządzeń SPD. W tym znajdują się ograniczniki kombinowane – MOV oraz GDT,  które wydają się być ciekawym rozwiązaniem.

OGRANICZNIKI – CZY WARTO JE INSTALOWAĆ?

Ochrona przeciwprzepięciowa jest zalecana przez dystrybutorów oraz producentów sprzętu elektrycznego. Jednak wśród inwestorów i instalatorów zdania są mocno podzielone. Przyczyn tych różnych opinii jest kilka. Przede wszystkim znajomość problematyki ochrony przeciwprzepięciowej jest bardzo mała.

Tematyka jest bardzo trudno, także technicznie. Niewielu wykonawców wie, jaka powinna być odległość między stopniem B i C, aby koordynacja zabezpieczeń działała poprawnie. Równie mało wykonawców potrafi wyliczyć niezbędny przekrój przewodów odprowadzających.

Prawdziwą zagwozdką dla inwestorów jest to, czy warto inwestować w ograniczniki przepięć. Przede wszystkim ten element nie należy do najtańszych, jeśli chodzi o instalację elektryczną. Wydaje się, że podczas dużego remontu lub budowy domu, wydatek rzędu kilkuset złotych jest drobnostką. Jednak w praktyce nie wygląda to tak dobrze – przede wszystkim ochronnik niekoniecznie zadziała. Ponadto obniżenie napięcia do poziomu 1,5 kV lub nawet 0,8 kV może być niewystarczające i nie zabezpieczy czułych sprzętów elektronicznych w Twoim domu.

Badacze stale zastanawiają się nad awaryjnością ochronników. Ostatnie badania pokazują, że co czwarty ogranicznik wytrzymał parametry deklarowane przez producentów. Okazuje się, że pozostałe aparaty okazały się bezwartościowe, a ponadto mogły stwarzać zagrożenie przy faktycznym wyładowaniu atmosferycznym.

Co najważniejsze, właściwe zdiagnozowanie zagrożenia powoduje, że ograniczniki bywają rzeczywiście niepotrzebne.

KOMENTARZE

  1. Elektro Bar

    | 19 lipca 2019

    W pełni się zgadzam! Wysoka jakość usług to podstawa ale znaleźć fachowca nie jest tak łatwo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.