elektryk z latarką w ciemności

DATA: 1 grudnia 2019 | KATEGORIA: porady.

Elektryk czy energetyk – oto jest pytanie…

A rozwiązanie dylematu okazuje się wyjątkowo proste. Jeżeli jakiekolwiek kłopoty pojawiają się w zewnętrznej linii zasilającej, to wezwij pogotowie energetyczne. Zadzwoń też pod numer 911 (czyli po pogotowie energetyczne), kiedy dzieje się coś niepokojącego z osprzętem zewnętrznym. Dlatego zawsze sprawdź, gdzie tkwi źródło problemu. Zerwana plomba na skrzynce odbiorczej lub zanik prądu w kilku sąsiednich domach bądź mieszkaniach oznacza konieczność wezwania energetyków.

trójkąt z błyskawicą

Pogotowie elektryczne jest natomiast niezbędne do usuwania awarii instalacji elektrycznej wewnętrznej. Zresztą nie tylko chodzi o awarie, ale również ewentualne trudności w korzystaniu z odbiorników energii elektrycznej.

A może samodzielna naprawa?

Wymiana przepalonej żarówki oczywiście nie wymaga wizyty doświadczonego elektryka. W razie obawy o własne bezpieczeństwo możesz poprosić sąsiada o pomoc. Uszkodzone gniazdo lub przełącznik? To już bardziej skomplikowana kwestia. Trochę wiedzy się przydaje, ponieważ elektryka nie jest najlepszym sposobem na eksperymenty. Jeżeli sąsiad również nie czuje się na siłach, to pozostaje wezwać fachowca. Ryzykowanie zwarciem czy porażeniem dobrym pomysłem na pewno nie jest.

Kiedy wezwać elektryka, czyli najczęstsze usterki

Jeżeli myślisz, że problemy z prawidłowym działaniem instalacji elektrycznej dotyczą wyłącznie starych systemów, to jesteś w błędzie. Wystarczy niedbałość montażowa, zastosowanie niewłaściwych urządzeń lub niedociągnięcia projektowe, aby nawet nowa instalacja elektryczna sprawiała kłopot. Zobacz zatem, w jakich sytuacjach lepiej zwrócić się do elektryka po pomoc.

Częste wybijanie korków

To klasyka w przypadku starych kamienic, mieszkań i domów, chyba że niedawno była wymieniana instalacja. Jednak zazwyczaj każdy czeka aż codzienne użytkowanie odbiorników elektrycznych stanie się wręcz niemożliwe z powodu nieustannego wybijania korków. Wystarczy włączyć jednocześnie kilka urządzeń zasilanych prądem, aby ten problem się pojawił. Co więcej, musisz się liczyć z tym, że taka sytuacja prowadzi sukcesywnie do całkowitego zaprzestania funkcjonowania instalacji i w konsekwencji do braku prądu.

prace przy skrzynce elektrycznej

Przygasanie świateł

Przyczyną specyficznego migania świateł, podczas podłączania jakieś urządzenia elektrycznego, jest brak osobnego obwodu elektrycznego. Każdy sprzęt powinien mieć odrębny obwód. W nowych instalacjach raczej się  przestrzega tej reguły. Gorzej z tymi starszymi, które po prostu nie były przystosowane do takiej ilości urządzeń elektrycznych, jak to obecnie się dzieje. W samej tylko kuchni jednocześnie może pracować kuchenka elektryczna, mikser, ekspres do kawy, lodówka i zmywarka. Jeżeli nie ma osobnych obwodów dla tego sprzętu, to spodziewaj się przeciążenia sieci. Objawia się to właśnie przygasaniem świateł podczas włączania kolejnego urządzenia. Przeciążenie sieci to pierwszy krok do całkowitej awarii.

Pojawiające się na ścianie obrysy przewodów elektrycznych

Przewody nieodpowiednio dobrane lub zniszczone mocno się nagrzewają. Pod wpływem wysokiej temperatury farba lub tapeta pokrywająca ścianę zaczyna się również nagrzewać i odbarwiać. Najmniej istotne w tym momencie są jednak kwestie estetyczne. Musisz pamiętać, że jeszcze ważniejsze jest bezpieczeństwo domowników, a ono staje się zagrożone. Utrzymujący się wysoki poziom temperatury powoduje przepalenie się przewodów i tym samym uszkodzenie urządzeń elektrycznych. Co więcej, efektem bywa niekiedy pożar.

Nagrzany osprzęt elektryczny

Jeżeli gniazda lub przełączniki są ciepłe w dotyku, to nie masz chwili do stracenia. Instalacja elektryczna jest tak naprawdę w bardzo kiepskim stanie. Im szybciej wezwiesz elektryka, tym lepiej dla bezpiecznego życia w domu czy mieszkaniu.

Kiedy jeszcze trzeba wezwać elektryka, a w zasadzie pogotowie elektryczne? Na pewno natychmiastowej interwencji wymaga widok unoszącego się dymu z osprzętu elektrycznego. To już krok od pożaru. Podobnie jest z zapachem spalenizny z instalacji. Lepiej też nie zwlekaj z telefonem do elektryka, jeśli nagle przestał funkcjonować jeden z obwodów instalacyjnych.

Elektryk potrzebny nie tylko do awarii

Praca elektryka nie ogranicza się do usuwania usterek w instalacji. Zobacz, jakie jeszcze sytuacje wymagają jego pomocy.

Przyłączanie niektórych urządzeń elektrycznych

O ile podłączenie komputera czy telewizora wizyty fachowca nie wymaga, to inaczej jest w przypadku pieca akumulacyjnego albo kuchenki elektrycznej. Musisz pamiętać, że producenci tych urządzeń nakładają na użytkownika obowiązek powierzenia prac montażowych elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Żeby była jasność – możesz samodzielnie kuchenkę elektryczną podłączyć, ale tracisz wtedy gwarancję na ten sprzęt. Raczej to się nie opłaca. Elektryk jest również potrzebny w razie zmiany planu taryfowego, jeżeli to wiąże się z rozbudową instalacji elektrycznej. Jeszcze jedno – wezwij też elektryka, kiedy zakładasz ogrzewanie elektryczne.

Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej

Nie tylko samo wykonanie instalacji elektrycznej, ale również jej modernizacja czy całkowita wymiana wymaga sporządzenia odpowiedniego projektu. Doświadczony elektryk nie będzie miał problemów z prawidłowym rozplanowaniem i obliczeniem optymalnej ilości wszystkich punktów oświetleniowych, przełączników oraz gniazd. Schemat instalacji elektrycznej zawiera także precyzyjne umiejscowienie przewodów elektrycznych oraz sposób ich montażu. Dzięki temu możesz komfortowo i bezpiecznie korzystać z oświetlenia oraz wszelkich urządzeń zasilanych energią elektryczną.

Odbiór instalacji elektrycznej oraz jej pomiary

Użytkowanie instalacji elektrycznej jest niemożliwe bez przeprowadzenia badań odbiorczych i sporządzenia na ich podstawie protokołu odbioru. Chyba nie trzeba nawet tłumaczyć, że to zadanie dla elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Co wymaga kontroli? Przede wszystkim stan widocznych przewodów oraz ich metoda zamocowania. Zakres działań odbiorczych obejmuje ponadto stosowne pomiary. Chodzi tutaj o pomiar pętli zwarcia i rezystancji izolacji, a także test wyłączników różnicowoprądowych. Kolejny element pomiaru to sprawdzenie gotowości ruchowej urządzeń zabezpieczających instalację. Konieczna jest też kontrola stanu ochrony przeciwporażeniowej, stanu specjalnych osłon chroniących przewody elektryczne, stanu osprzętu oraz wszystkich odbiorników zasilanych energią elektryczną. To nie wszystko, ponieważ elektryk musi zweryfikować zgodność wykonanych prac z dokumentacją techniczną zawartą w projekcie.

ikona kontaktu z wtyczką

Przeprowadzanie przeglądu instalacji elektrycznej

W przypadku starszych instalacji przegląd należy wykonać raz w roku. To idealne działanie prewencyjne, dzięki czemu łatwo wyłapać ewentualne usterki i zawczasu zapobiegać naprawdę poważnym awariom. Nowe instalacje również warto kontrolować co jakiś czas. Wydatek nie jest duży, a już na pewno znacznie niższy w porównaniu z kosztami usunięcia groźnych awarii. Również naprawa niewielkich usterek generuje mniejsze koszty niż duże awarie. Czasami niewiele potrzeba, aby instalacja ponownie działała bezbłędnie. Profilaktyka w tym względzie sprawdza się zatem idealnie.

Lepiej też nie zapominaj o przeglądzie instalacji elektrycznej, kiedy kupujesz dom lub mieszkanie z rynku wtórnego. To dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Najczęściej konieczna się okazuje modernizacja instalacji i np. dodanie obwodów, aby każde urządzenie miało osobny.  Z reguły potrzeba wymienić przestarzałą rozdzielnicę z bezpiecznikami topikowymi albo aluminiowe przewody. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych opłaca się także wymiana starych włączników. O uszkodzonych gniazdach już chyba nie trzeba wspominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *